Aronia w kosmetykach

Poradnik 26 lut 2024

Aronia czarnoowocowa (Aronia melanocarpa) - w jej owocach występuje występuje likopen i kantaksantyna, także β-karoten. Efekt antyoksydacyjny pochodzi zarówno od karotenoidów jak i dużej zawartości barwników antocyjanowych. Związki aktywne z aronii wykorzystuje się w preparatach dermatologiczno-kosmetycznych, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Charakteryzując się wysoką aktywnością antyoksydacyjną preparaty te działają także przeciwzapalnie, przeciwskurczowo i przeciwbakteryjnie. Wykazano, że sok z aronii działa korzystnie na przebieg choroby popromiennej, zwłaszcza w początkowej jej fazie, kiedy dochodzi do zwiększonego uwalniania wolnych rodników, uszkadzających funkcje życiowe i struktury komórkowe. Substancje te zapobiegają nadmiernemu tworzeniu się wolnych rodników, zwłaszcza tych najbardziej agresywnych: hydroksylowych, ponadtlenkowych, azotynowych, wywierających negatywne działanie na cały organizm, niwelując m.in.: degradację kolagenu w organizmie, uszkodzenie nici DNA oraz utlenianie lipidów błon komórkowych.

Aronia dzięki aktywności antyoksydacyjnej owoców i właściwości usuwania przez nie wolnych rodników (zwłaszcza tych najbardziej agresywnych: hydroksylowych, ponadtlenkowych, azotynowych – wywierających negatywne działanie na cały organizm, m.in. poprzez degradację kolagenu w organizmie, uszkodzenie DNA oraz utlenianie lipidów błon komórkowych) oraz pochłaniania szkodliwego dla organizmu promieniowania UV, owoce aronii stanowi jedną z najsilniejszych naturalnych broni do walki z fotostarzeniem i pogarszaniem się kondycji skóry. Antocyjany aroniowe wykazują niezwykłe zdolności ochronne i absorbujące promieniowanie UV i pomagają pozbyć się zmian rumieniowych na skórze, wzmacniając ścianki naczyń krwionośnych oraz zmniejszając stany zapalne i obrzęki.  Jest jednym z najsilniejszych absorbentów promieniowania UV, odpowiedzialnego za starzenie się skóry. Kosmetyki polecane są szczególnie dla cery przesuszonej, wrażliwej, zmęczonej, o kruchych naczynkach krwionośnych ze skłonnością do ich rozszerzania się i pękania.

Bioaktywne oleje roślinne z aronii odżywiają i regenerują barierę hydrolipidową naskórka, a zawartość witaminy E przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu się skóry, likwiduje drobne zmarszczki i usuwa wolne rodniki. Olej pozyskiwany jest w wyniku tłoczenia na zimno nasion aronii czarnej Aronia melanocarpa.
Z nasion aronii uzyskuje się olej bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (około 39% kwas linolowy LA, około 8% kwas α-linolenowy ALA i około 31% kwasu Ω-9 - oleinowego). Olej ten charakteryzuje się szczególnie korzystnym oddziaływaniem na skórę, dobrze się wchłania. Działa przeciwalergicznie, przeciwzapalnie, podnosi odporność na zakażenia, pobudza regenerację nabłonków i tkanki łącznej. Przyśpiesza gojenie ran, oparzeń, odmrożeń, hamuje zmiany zwyrodnieniowe i rogowacenie gruczołów łojowych, zapobiega zaczopowaniu ujść gruczołów łojowych, działa przeciwzaskórnikowo.

Olej z nasion aronii stosowany jest w produktach anty-aging, przeciwzmarszczkowych, w preparatach po opalaniu, po zabiegach kosmetycznych, peelingach, woskowaniu. Ze względu na właściwości przeciwzapalne olej chroni przed schorzeniami skóry między innymi takimi jak pokrzywka czy egzema.
Antocyjany aroniowe, uznawane są za jedne z najskuteczniejszych naturalnych komponentów o właściwościach ochronnych i leczniczych. Żele zawierające od 0,01 do 0,1% antocyjanów z aronii chronią skórę przed promieniowaniem UV. Protekcyjne działanie wynika ze zdolności tych barwników do absorpcji promieniowania z zakresu UV (długości fali λ 240 i 290 nm) oraz do chelatowania grup metali przejściowych. Pomagają one pozbyć się zmian rumieniowych, wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych oraz zmniejszają stany zapalne i obrzęki. Kosmetyki z aronią polecane są szczególnie dla cery przesuszonej, wrażliwej, zmęczonej, o kruchych naczynkach krwionośnych, ze skłonnością do rozszerzania i pękania.

Aronia działa leczniczo na skórę i jest skuteczna w walce z procesami starzenia się skóry, dlatego też wykorzystywana jest do produkcji różnych kosmetyków. Aronię odnajdziemy w kremach nawilżających a także produktach kosmetycznych przeznaczonych dla skóry skłonnej do alergii. Kosmetyki z aronią to także toniki do twarzy, mleczka do demakijażu balsamy do ciała oraz pomadki ochronne. Z kolei krem mający w swoim składzie aronię jest idealny dla cery naczynkowej, wrażliwej i skłonnej do alergii. Aktywne składniki zawarte w kremie likwidują rumieńce i pomagają załagodzić zaczerwienienia skóry oraz poprawiają mikrokrążenie.

Źródło:

A. Kiełtyka-Dadasiewicz, Rośliny w nowoczesnej kosmetologii, Monografia naukowa, Lublin 2016,
https://www.papilot.pl/uroda/nowosci/4708/wzmacniajace-skore-kosmetyki-z-aronii
https://www.trustedcosmetics.pl/kosmetyki-z-aronia-idealnie-pielegnuja-cere-naczynkowa-podrazniona-przesuszona-zniszczona-i-wymagajaca-regeneracji/
https://www.zrobsobiekrem.pl/pl/p/Olej-z-aronii-NATURALNY-/501
Joanna Sikora, Magdalena Markowicz, Elżbieta Mikiciuk-Olasik ROLA I WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE ARONII CZARNOOWOCOWEJ W PROFILAKTYCE CHORÓB CYWILIZACYJNYCH, BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLII, 2009, 1, str. 10 – 17,
https://spa24.wtrst.com/aronia-i-jej-kosmetyczne-wlasciwosci.html

Tagi