Kosmetyki z lasu

Poradnik 2 sty 2024

W lesie znaleźć można wiele roślin, których nie podejrzewalibyśmy o zastosowanie w kosmetyce. Warto sięgnąć głębiej do źródła i poczytać na temat korzyści płynących z krzewów, drzew i innych roślin leśnych dla zdrowia i urody.

DĄB - WALCZĄCY Z BAKTERIAMI

Do przygotowania kosmetyków wykorzystuje się korę dębu, która pozyskiwana jest z występujących w całej Polsce dębów szypułkowych. Pobiera się ją z pni i młodych gałęzi. Te drzewa liściaste rosną w klimacie umiarkowanym, pochodzą z rodziny bukowatych. Znaleźć można je w lasach mieszanych, często sadzone są również w parkach miejskich. Kora dębu wykazuje szereg właściwości zdrowotnych: ściągające, antygrzybiczne, antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwzapalne. Swoje dobroczynne działanie zawdzięcza znajdującym się w niej garbnikom (taninom), flawonoidom, związkom polifenolowym, solom mineralnym a także żywicom. Właściwości dębu pomocne są zwłaszcza w przypadku pojawienia się stanów zapalnych skóry i błon śluzowych (mikrouszkodzenia, podrażnienia, wypryski, pokrzywki, łojotok), dlatego też warto przemywać taką skórę preparatami z korą dębu. Wodne wyciągu stosować można w przypadku nadpotliwości stóp i dłoni. Na płukance z korą skorzystają również włosy pozbawione blasku i koloru. Takie włosy odzyskają witalność, przyciemni się siwizna i włosy zabarwią się na ciemny brąz. Działanie przeciwgrzybiczne i ściągające sprawdzi się w przypadku leczenia skóry głowy z łupieżu i nadmiernego przetłuszczania się. Z racji właściwości antybakteryjnych i przeciwzapalnych korę dębu dodaję się do kosmetyków przeznaczonych do cery tłustej i trądzikowej, a także płynów do higieny intymnej. Oto kilka przepisów do przygotwoania w domu:

  • płukanka do włosów: łyżkę kory dębu należy zalać szklanką zimnej wody i doprowadzić do wrzenia, na małym ogniu gotować 15 min; po 20 min gdy napar ostygnie trzeba przecedzić, dolać szklankę ciepłej wody z 2 łyżkami octu jabłkowego i przepłukać umyte już włosy, stosować 2 x w tygodniu.
        EFEKT: wzmocnione, błyszczące, nieprzetłuszczające się włosy (UWAGA: płukanka przyciemnia kolor włosów).
  • odwar do stosowania miejscowego na skórę: jedną łyżkę kory dęby należy zalać szklanką zimnej wody i gotować 5 min, odstawić na 15 min do ostygnięcia, przecedzić i przemywać skórę.
        EFEKT: regeneracja i złagodzenie podrażnień skóry (UWAGA: nie stosować przy rozległych uszkodzeniach skóry, owrzodzenia błon, sączących się wypryskach).

Wewnętrzne zastosowanie wyciągu z kory dębu może być pomocne przy wystąpieniu różnych dolegliwości żołądkowych, a w szczególności nieżytów żołądka, jelit, biegunek. Składniki kory dębu znormalizują podrażnione wewnątrz błony śluzowe.
NIE STOSOWAĆ: przy wysokim ciśnieniu, chorobach przebiegających z gorączką, niewydolności serca, rozległych oparzeniach.

Źródło:

https://www.swiatleku.pl/article/lesne-kosmetyki-dobrodziejstwa-pochodzace-z-drzew
https://www.styl.pl/piekno/news-domowe-sposoby-kora-debu,nId,2286302
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/kora-debu-wlasciwosci_45711.html

Tagi