Olejowanie włosów – naturalna pielęgnacja
Stosowanie oleju do włosów jest jednym ze sposobów, aby wzmocnić włosy i nadać im zdrowego blasku. Są kobiety, które mają naturalnie piękne włosy, nie wszystkie jednak mają tyle szczęścia. Dlatego, do radzenia sobie ze spadkiem ich kondycji: wypadanie, łupież, przetłuszczanie się włosów, itd. jest właśnie olejowanie włosów. Włosy stają się wyraźniej odżywione, nabierają objętości i elastyczności. Poza poprawą jakości włosów, olejowanie ma również inne zalety, takie jak – poprawa snu, relaks, lek na ból głowy.
3 główne korzyści z olejowania dla włosów:
- Poprawia przepływ krwi do skóry głowy – olejowanie włosów jest najważniejszym rytuałem w tradycyjnej pielęgnacji włosów. Masaż olejem zwiększa przepływ krwi do skóry głowy. Zwiększone krążenie przynosi dodatkowego tlenu i substancji odżywczych do cebulek włosów. Zaledwie 5 minut masażu głowy, może przynieść znaczną poprawę dla stanu włosów. Ponadto podstawowe kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały obecne w oleju przedostają się do skóry głowy, odżywiając ją.
- Chroni włosy przed uszkodzeniami – podczas mycia włosów, podnosi się zewnętrzna warstwa skóry (naskórek). Kiedy włosy wysychają, naskórek wraca do pierwotnego stanu. Stałe mycie i suszenie włosów podrażnia naskórek, co prowadzi do podatności na uszkodzenia. W dłuższej perspektywie włosy mogą ulec zniszczeniu. Jest to szczególnie istotne, jeśli masz długie włosy. W jaki sposób olejowanie pomaga? Olej tworzy powłokę ochronną wokół włosów, a to przyczynia się do zmniejszenia negatywnego oddziaływania mycia i suszenia. Dodatkowo, zmniejsza podatność na uszkodzenia.
- Naturalnie odżywia i ułatwia rozczesywanie – olejowanie poprawia wytrzymałość i elastyczność włosów. Nawet po umyciu, część oleju pozostaje we włosach co odżywia i chroni włosy. Nie ma konieczności nakładania dodatkowych odżywek po umyciu, gdyż olej wykonał już pracę odżywki. Olej zmniejsza tarcie pomiędzy włosami i sprawia, że znacznie ułatwia rozczesywanie.
Pozwól włosom na chwilę odprężenia, wybierz dla nich odpowiedni olej. Jest wiele opcji, oto kilka sugestii:
- Olej kokosowy – tłoczony na zimno, z pierwszego tłoczenia, ekologiczny ma wspaniały aromat świeżej śmietanki kokosowej. Olej ten, ma zdolność penetracji włosa i jest świetny zarówno dla włosów zniszczonych jak i zdrowych. Bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, jest niezwykle nawilżający i dogłębnie odżywia włosy. W porównaniu z innymi olejami jest mniej tłusty, ze względu na zawartość taniny. Najlepiej nadaje się do cienkich i przetłuszczających się włosów.
- Olej ze słodkich migdałów – dobrze odżywia i nadaje lekkości włosom. Zawarte w nim flawonoidy i kwasy omega-6 stymulują włosy do porostu. Olej ten zawiera także witaminę E, która przyczynia się do wzmocnienia drobnych naczyń włosowatych skóry głowy, czyli poprawia krążenie. Najlepiej nadaje się do kruchych i suchych włosów.
- Olej z czarnuszki – wzmacnia włosy i ogranicza ich wypadanie – efekt olejowania widoczny jest już po pierwszym użyciu. Ogranicza wypadanie włosów, wzmacnia je i pozostawia błyszczące i mocne. Regularne stosowanie oleju z czarnuszki znaczenie minimalizuje wszelkie problemy z włosami. Spowodowane jest to dotlenieniem i dowitaminizowaniem skóry głowy i odżywieniem cebulek. Najlepiej nadaję do włosów osłabionych i nadmiernie wypadających.
- Olej jojoba – jest bardzo korzystny dla osób z przetłuszczającymi się włosami. Olej ten jest bardzo podobny do sebum produkowanego przez skórę głowy. Dlatego też, z łatwością przenika przez skórę głowy, doskonale ją nawilżając i oczyszczając. Plus, olej jojoba zawiera fitosterole, które mogą być pomocne przy zmniejszeniu stanu zapalnego i świądu. Najlepiej nadaje się do wrażliwej skóry głowy.
Mimo tego, że to kobiety są bardziej skłonne do wykonywania olejowania włosów, mężczyźni, zwłaszcza Ci z długimi włosami, również mogą wziąć udział w praktykowaniu tego typu zabiegu.
Do olejowanie najlepiej sprawdzą się naturalne oleje, ze sprawdzonego źródła. Olejki z dodatkami silikonów, mają działanie tylko powierzchniowe.
Jak często i na jak długo nakładać olej na włosy?
Włosy najlepiej olejować 2-3 razy w tygodniu, można i codziennie. Jednak nie należy „przeolejować” włosów, gdyż skutek będzie odwrotny do zamierzonego. Jeśli nie masz czasu i ochoty, warto robić to przynajmniej raz w tygodniu.
Olej najlepiej nakładać 3 godziny przed umyciem włosów, ale i godzina przed, również poprawi ich kondycję. Można zafundować włosom dłuższy zabieg i pozostawić olej na włosach przez całą noc (pamiętać trzeba o dokładnym zabezpieczeniu włosów aby olej nie pobrudził pościeli). Nie przesadzaj jednak, ze zbyt długim trzymaniem oleju na włosach, gdyż może to doprowadzić do podrażnienia skóry głowy.
Podstawowe metody olejowania i odpowiednia ilość oleju
- Na sucho – czyli, najczęściej stosowana metoda. Olej nakładamy na suche włosy, bez wcześniejszego mycia.
- Na mokro – metoda ta, różni się od poprzedniej jedynie tym, że olej nakładamy na uprzednio zwilżone włosy.
- Na spray – do używanego sprayu dodajemy kilka kropel oleju lub po prostu mieszamy olej z wodą i stosowaną odżywką w proporcji 1:1:1. Pamiętać trzeba o wcześniejszym wstrząśnięciu.
- Na odżywkę – do ulubionej odżywki/maski do spłukiwania dodajemy kilka kropel oleju.
Odnośnie olejowania na sucho i na mokro, ilość oleju uzależniona jest od długości i gęstości włosów. Trzeba pamiętać, aby włosy były delikatnie posmarowane olejem a nie ociekające. Nakładając olej na skórę i np. półdługie włosy wystarczy 1 łyżka stołowa oleju, jeżeli tylko na włosy 1 łyżeczka od herbaty będzie odpowiednia.
Pomimo istnienia podstawowych zasad prawidłowego olejowania włosów, ważne jest, aby każdy w drodze eksperymentu wypróbował kilka olei i metod, aby znaleźć najlepszą metodę dla rodzaju włosów, ich stanu i ogólnych potrzeb.
Po nałożeniu oleju, owiń włosy ręcznikiem lub folią. Zatrzyma to ciepło i ułatwi wchłanianie oleju. Jeszcze lepszym sposobem na absorbcje oleju jest owinięcie włosów ciepłym ręcznikiem, upewnij się jednak, żeby ręcznik nie był zbyt gorący, gdyż może zaszkodzić włosom.
Next step, last step - zmywanie olejowanych włosów
Najprostszą metodą zmywania oleju jest dwukrotne umycie włosów, im delikatniej – tym lepiej. Używaj naturalnych szamponów (bez SLS i SLES), nakładanie odżywki nie jest konieczne, ale uzależnione jest od indywidualnych potrzeb.
Drugim, równie skutecznym sposobem na zmycie oleju jest nałożenie odżywki/maski na włosy (20-30 min) przed spłukaniem oleju. Następnie, delikatnie umyj włosy szamponem spłukując z włosów olej, odżywkę i szampon.
Kilka wskazówek:
- Zmywając olej z włosów w wannie czy pod prysznicem, pamiętaj że podłoże może być śliskie. Zawsze należy zachować ostrożność.
- Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmieszać ze sobą ulubione oleje. Ponadto, do oleju bazowego można dodać 1-2 krople olejku eterycznego. Dodatkowo wspomoże pielęgnację włosów, a zapach olejku korzystni wpłynie na nasze samopoczucie.
- Książka „Joga włosów” autorstwa Jaweda Habib, zawiera zapożyczenia z indyjkiej Ajurwedy, w której masaż głowy olejami pozytywne wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne, w tym właśnie włosów. Dodatek olejków eterycznych zapewnia relaks i wewnętrzną harmonię.
- Nie zawsze pozytywne efekty olejowanie widoczne są od razu. Bywa, że widać je dopiero po kilku zabiegach, nie powinno to jednak zniechęcać. Jeżeli efektów nie widać w dłuższej perspektywie czasu lub pojawiają się te niechciane (swędzenie, przetłuszczanie). Wówczas warto zmienić olej bądź przyglądnąć się stosowanym kosmetykom, czy ażeby np. szampon nie jest zbyt mocny, bądź zawiera mnóstwo syntetycznych składników.
- Olej można także zastąpić masłem, np. masłem shea, masłem awokado, które również wykazują wiele korzystnych właściwości dla stanu naszych włosów.