Olejowe oczyszczanie skóry
Olejowe oczyszczanie skóry twarzy
OCM ang. Oil Cleansing Method, czyli oczyszczanie skóry poprzez olejowanie. Skuteczność tej metody wiąże się właściwościami stosowanych olejów, jednak metoda ta ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Na czym polega olejowanie skóry? Jaki olej wybrać? Jak nakładać oleje i co w rzeczywistości daje ta metoda? Wady i zalety OCM, sposób powstawania olejów.
Metoda OCM
Oczyszczając codziennie twarz, najczęściej sięgamy po produkty chemiczne z półek drogeryjnych, ogromny wybór dostępnych produktów powoduje dezorientację w wyborze tego właściwego. Przedstawione są pod wieloma różnymi postaciami: pianki, żele, peelingi i wiele innych. Tymczasem okazuje się, że zbędne są próby znalezienia idealnego dla siebie produktu, gdyż każdy z nich zawiera syntetyczne składniki, które zamiast przywracać równowagę skóry, wywołują efekty odwrotne do zamierzonych – zmywając cenną warstwę ochronną, zaburzają tym samym naturalną gospodarkę lipidową skóry.
Tłuszcz wymywa tłuszcz
Metoda OCM działa zgodnie z zasadą: to samo, wymywa to samo. Jest świetną metodą na dokładne oczyszczenie twarzy, nawet w przypadku zmywania makijażu, bez konieczności używania jakichkolwiek środków pomocniczych przed olejowaniem, jest także skutecznym zabiegiem pielęgnacyjnym nienaruszającym naturalnego pH skóry. Olejowe oczyszczanie zmniejsza wydzielanie sebum, usuwa zaskórniki, dlatego może być stosowana do każdego typu cery, nawet skłonnej do wyprysków – nawilżając ją i regenerując. Wyrównuje koloryt skóry, nadając jej zdrowy wygląd.
Jakiego oleju używać?
Podstawą do stworzenia mieszanki olejowej jest połączenie minimum dwóch olejów: oleju podstawowego – jako bazy oraz olejku rycynowego. Możesz też wzbogacić miksturę o bio olejek eteryczny Olejek rycynowy ma bardzo silne właściwości oczyszczające i zmiękczające, jego budowa i konsystencja zbliżona jest do naszego sebum. Pod żadnym względem nie wolno używać samego olejku rycynowego czy eterycznego, gdyż bardzo wysusza skórę. Proporcje mieszanki do olejowego oczyszczania twarzy metodą OCM zaleca się dostosować indywidualnie, w zależności od rodzaju skóry, poniżej przykładowe proporcje:
- Cera sucha – 90% oleju bazowego + 10% olejku rycynowego;
- Cera mieszana – 80% oleju bazowego + 20% olejku rycynowego;
- Cera tłusta – 70% oleju bazowego + 30% olejku rycynowego.
Pamiętaj, że są to jedynie wskazówki, po pewnym czasie sama będziesz wiedziała jakie proporcje będą najlepiej odpowiadały Twojej skórze. Istotny jest dobór oleju bazowego, który będzie odgrywał pierwsze skrzypce w Twojej mieszance do olejowego oczyszczania twarzy. Dobieramy go w zależności od rodzaju skóry i problemów z nią związanych.
Metoda OCM dla cery suchej
- Olej avocado – bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, lecytyny, awokadyny, skwalen oraz witaminy: A, B, D i E. Działa łagodząco i regenerująco
- Olej makadamia – zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, lecytynę i fitosterole. Chroni przed działaniem wolnych rodników, hamując starzenie się skóry, dogłębni ją odżywiając.
- Olej z pestek truskawki – zawiera kwas linolenowy i linolowy. Jest źródłem witamin i przeciwutleniaczy: tokoferole. Działa nawilżająco, odżywczo i ochronnie.
- Olej z orzechów laskowych – zawiera kwas oleinowy i linolowy, witaminy, składniki mineralne i białko. Działa odżywiająco i tonizująco.
- Olej kokosowy – zawiera kwas laurynowy, palitynowy, kaprylowy, oleinowy i linolenowy. Jest bogaty w witaminę B6, B2, C i E oraz potas, kwas foliowy, fosfor, żelazo, magnez sód i cynk. Zwalcza wolne rodniki, nawilża i odżywia skórę.
- Olej z kiełków pszenicy – źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, lecytyny oraz witaminy E.
- Olej z pestek brzoskwini – zawiera kwas linolowy i linolenowy. Działa odświeżająco, ochronnie, odżywczo, poprawia koloryt skóry.
- Olej jojoba – zawiera skwalen, kwas palmitynian cytelu, witaminę E i F oraz fitosterole. Zmiękcza, odżywia, natłuszcza i nawilża skórę.
- Olej z ogórecznika – bogaty w kwas gammalinolenowy, garbniki, flawonoidy, śluz kwasy organiczne, sole mineralne, witaminę C, magnez, potas, alantoinę. Odżywia, nawilża i regeneruje skórę.
Olejowe oczyszczanie twarzy dla cery mieszanej
- Olej z pestek winogron – zawiera kwas linolowy (70%), linolenowy, mirystynowy, arachidonowy, behenowy Ma działanie tonizujące, przeciwdziała powstawaniu zaskórników, nawilża i łagodzi podrażnienia, wzmacnia barierę ochronną skóry;
- Olej jojoba
- Olej z pestek dyni – bogaty w kwas oleinowy, linolowy, palmitynowy, beta-karoten, selen, cynk i potas oraz witaminy: C, A i D. Wygładza zmarszczki, odżywia skórę;
- Olej lniany – zawiera kwas linolowy i linolenowy, witaminę E. Działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo, rozmiękczająco; pobudza procesy generacji skóry, przyśpiesza gojenie, zapobiega tworzeniu się zaskórników, hamuje łojotok skóry;
- Olej z nasion malin - bogaty w kwas linolowy i alfa linolenowy, witaminę E, karotenoidy i flawonoidy. Posiada działanie nawilżające, chroni naturalny płaszcz lipidowy skóry. Działa bakteriobójczo, chroni przed przebarwieniami i starzeniem skóry.
- Olej tamanu – zawiera kwas oleinowy, linolowy, palmitynowy, stearynowy i linolenowy. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie, przeciwreumatycznie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo, pobudza regenerację tkanek.
Cera tłusta – jakie oleje wybrać do metody OCM
- Olej lniany
- Olej z krokosza barwierskiego – zawiera bardzo dużo kwasu linolowego, oleinowego i palmitynowego. Jest bogaty w witaminę A i E. Działa przeciwzapalnie, redukuje wypryski i zanieczyszczenia;
- Olej z konopi – bogaty w kwas linolowy i alfa-linolenowy, a także fitosterole, fosfolipidy, minerały i witaminę D, A i E. Działa przeciwzapalnie i łagodząco, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry;
- Olej z czarnuszki – zawiera 60% kwasu Linolenowego i Nigelon, a także witaminę A, E, biotynę i sole mineralne. Posiada działanie anty-oxydacyjne, wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe, przeciwrodnikowe i przeciwzapalne.
Cera normalna i produkty do olejowego oczyszczania twarzy
- Olej jojoba
- Olej z avocado
- Olej z pestek granatu – bogaty w kwasy tłuszczowe nasycone i kwas puninkowy (zwany kwasem super linolowym), fitosterole, fitoestrogeny, estrogeny sterydowe, gamma-tokoferol i polifenole. Ma właściwości antyoksydacyjne, przeciwzmarszczkowe, wygładzające, regeneruje uszkodzony naskórek, pielęgnuje skórę.
Cera dojrzała, zniszczona promieniowaniem UV i składniki mikstury do metody OCM
- Olej makadamia;
- Olej z pestek granatu;
- Olej arganowy – zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę E. Wygładza i napina skórę, działa ochronnie, przeciwzmarszczkowo, zmiękczająco, regeneruje i odżywia skórę;
- Olej z pestek śliwki – zawiera kwas oleinowy i linolowy, witaminę E, A i sterole. Poprawia barierę lipidową skóry, zwalcza wolne rodniki, chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, regeneruje zniszczoną skórę, zwiększa wchłanianie czynników aktywnych;
- Olej z wiesiołka – bogaty w kwasy tłuszczowe. Reguluje pracę gruczołów łojowych i wilgotność skóry, poprawiając jej elastyczność. Przeciwdziała starzeniu się skóry;
- Olej z róży rdzawej – zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę A (karoteny, trans-retionl). Utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia skóry, posiada właściwości regenerujące i kondycjonujące skórę; pielęgnuje i nawilża.
Olejowe oczyszczanie twarzy przy cerze trądzikowej
- Olej słonecznikowy – bogaty w kwas linolowy, fosfolipidy, woski, karoteny i witaminę E. Wzmacnia barierę ochronną naskórka, wygładza i zmiękcza skórę. Działa przeciwrodnikowo, przeciwzapalnie i normalizująco;
- Olej z orzechów laskowych;
- Olej tamanu.
Cera wrażliwa i oleje do metody OCM
- Olej jojoba;
- Olej makadamia;
- Olej z avocado
Cera naczyniowa
- Olej z kocanki – ma działanie antybakteryjne, nawilża i natłuszcza skórę, redukuje zapalenia i stany alergiczne skóry. Posiada korzystny wpływ na naczynka, działa obkurczająco i łagodząco. Regeneruje skórę, sprzyja zabliźnianiu ran;
- Olej z rokitnika – zawiera kwas palmityno-oleinowy, witaminę A i E, minerały oraz flawonoidy. Działa regeneracyjnie, przeciwzmarszczkowo, antyoksydacyjnie, przyśpiesza gojenie ran, poprawia koloryt skóry;
- Olej z pestek granatu;
- Olej z pestek z czarnej porzeczki – bogaty w kwasy gamma-linolenowy i stearydynowy, zwiera antyoksydanty. Działa łagodząco, kojąco, przeciwzapalnie, nawilżająco, podrażnionej.
Podział olejów ze względu na sposób powstawiana:
1. Tłoczone na zimno i gorąco – zdecydowanie bardziej polecane do olejowego oczyszczania twarzy są te tłoczone na zimno, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury tracą cenne właściwości.
2. Rafinowane i nierafinowane – rafinacja polega na skomplikowanym, wielostopniowym oddziaływaniu na olej, z kolei olej nierafinowany nie zostaje poddawany dodatkowemu oczyszczaniu, w związku z czym nie traci cennych witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych, enzymów itd.
3. Organiczne i naturalne – oleje organiczne posiadają certyfikaty, które dają nam gwarancję, że są pochodzenia naturalnego. Oleje naturalne nie posiadają certyfikatu, dlatego też są tańsze. Nadają się do zabiegów metodą OCM.
Proces olejowego oczyszczania twarzy
1. Na twarz nakładamy wcześniej przygotowaną mieszankę olejową (możemy ją dodatkowo podgrzać w kąpieli wodnej);
2. Masujemy twarz przynajmniej przez minutę;
3. Ściereczkę z mikrofibry moczymy w ciepłej wodzie i przykładamy ją do twarzy, aby otworzyć pory. Wodę możemy zastąpić naparem z lawendy lub rumianku;
4. Ostygniętą ściereczką, delikatnie zmywamy mieszankę olejów z twarzy, płucząc ją w ciepłej wodzie;
5. Powtarzamy krok od 1 do 4, minimum dwa razy, w zależności od potrzeb proces możemy powtórzyć kilka razy;
6. Na koniec płuczemy twarz zimną wodą w celu zamknięcia porów i delikatnie ją osuszamy.
Proces OCM zajmuje kilka minut, ale z pewnością wart jest poświęcenia czasu. Od czasu do czasu możesz pozwolić sobie na szybką wersję: nałożenie oleju, masowanie skóry i spłukanie. Z pewnością wersja ta nie będzie tak efektywna jak wykonanie całego zabiegu. Stwarzając swoją mieszankę oprócz 2 podstawowych olejów możesz dodać kilka kropel innego oleju lub olejku eterycznego.
Ze stosowania tej metody możesz korzystać kiedy zechcesz, jednak na początek stosują ją raz dziennie, najlepiej wieczorem, aby sprawdzić jak zareaguje twoja skóra. Początkowo mogą pojawić się niewielkie zaburzenia, będzie to przyczyną oczyszczania porów, jednak jeśli ten stan się utrzyma przez kilka dni lub jego objawy się zaostrzą zrezygnuj z tej metody.
Zalety [+]:
- Fantastyczna metoda dla każdego rodzaju skóry; w walce z trądzikiem, przesuszaniem w celu utrzymania promiennej cery i wiele innych;
- Naturalny sposób na oczyszczanie (upewnij się, że olej jest organiczny, virgin, tłoczony na zimno);
- Bardzo dobrze zmywa makijaż;
- Wzmacnia brwi i rzęsy;
- Odżywia dłonie i paznokcie;
- Nie pozbawia skóry naturalnych olejów.
Wady [-]:
- Zanim skóra przyzwyczai się do nowego schematu może minąć kilka dni;
- Jest to bardziej czasochłonne od zwykłego mycia twarzy;
- W zależności od wybranego oleju cały zabieg może okazać się kosztowniejszy, niż produkty ze sklepu.
Porady eksperckie dotyczące stosowania olejków eterycznych i olejowego oczyszczania twarzy
„Wmasowanie oleju w skórę powoduje wyciągnięcie na powierzchnię zanieczyszczeń, nie zatykając przy tym porów. Skóra pozostaje czysta, miękka, gładka i nawilżona.” – Dr Diane Walder, dermatolog.
„Wiele bezolejowych produktów do czyszczenia twarzy pozbawia naszą skórę naturalnych olejów, powodując zaburzenia skóry doprowadzając do nadmiernego wydzielania sebum. Oleje utrzymują naturalną równowagę pH skóry. Dodatkowo olejki eteryczne są antybakteryjne.” – Kayla Causey – estetyk w Julien Farel Restore Salon & Spa (USA).
Szczególną ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na ropny trądzik, aby nie doszło do rozprowadzenia bakterii na inne części twarzy. Osoby mające cerę naczyniową i wrażliwą nie powinny długo masować twarzy i unikać zbyt wysokiej temperatury.