Zioła dla urody

Poradnik 24 paź 2023

Oprócz warzyw i owoców zbawienny wpływ na zdrowie i wygląd człowieka mają substancje aktywne pochodzące z ziół. Poniżej zestawienie najbardziej znanych ziół, które doskonale wzmocnią skórę i włosy.

Mocne włosy? POKRZYWA

Pokrzywa to roślina zawierająca szereg witamin (A, K, B2, C) oraz mikro i makroelementów (fosfor, magnez, wapń, siarkę, żelazo, potas, jod, krzem, sód). W jej składzie znaleźć można także serotoninę, które skutecznie poprawia zły nastrój. Przyrządzona z liści pokrzywy herbata odżywia i wzmacnia włosy a jej działanie antyoksydacyjne pomaga w unieszkodliwianiu wolnych rodników, w wyniku których nasza skóra szybciej się starzeje. Dobrym sposobem by wzmocnić organizm jest również picie soku ze świeżych liści pokrzywy. Napar z pokrzywy przygotować najlepiej z 2 łyżek ususzonych liści pokrzywy, przykryć do zaparzenia i pić od 2 do 3 razy dziennie. Natomiast sok z liści można wykonać już w domu. Świeże bądź suszone liście pokrzywy blenduje się lub przekłada do sokowirówki po wcześniejszym sparzeniu wodą. Uzyskany sok rozcieńcza się wodą pół na pół.

Zdrowa skóra? ZIELONA HERBATA

Dzięki zawartości polifenoli zielona herbata korzystnie wpływa na organizm. Jak pokazują badania z Uniwersytetu w Liverpoolu „dieta bogata w owoce i warzywa zawierające polifenole wpływa na redukcję wydzielania cytokin prozapalnych przez komórki układu odpornościowego, dzięki czemu zapobiega rozwojowi stanu zapalnego”. Związki fenolowe, w które bogata jest zielona herbata, (w przypadku zielonej herbaty - katechiny) „wykazują aktywność przeciwutleniającą i jako naturalne przeciwutleniacze "wymiatają" wolne rodniki z naszego organizmu”. Zielona herbata najbardziej popularna jest w Azji, w Polsce spożywana, choć nie zawsze akceptowalna. Innym może smakować, innym z kolei nie. Mieszkańcy Azji cenią ją do tego stopnia, że spożywają w jeden dzień od 5 do 6 czarek. Warto więc sięgnąć choć po jedną filiżankę dziennie.

Nawodnienie i orzeźwienie? MIĘTA

Po miętę najczęściej sięga się w przypadku dolegliwości żołądka i nie bez powodu. Reguluje ona pracę wątroby podczas mdłości czy wzdęć. Sprawdzi się tutaj napar z suszonych listków mięty. Oprócz pomocy w problemach trawiennych, mięta wykazuje także działanie przeciwutleniające korzystnie wpływające na wygląd skóry. Wszystko to dzięki zawartości olejków eterycznych (mentolu) i flawonoidów. Organizm doskonale nawodni i orzeźwi napój przygotowany z plasterkami cytryny, limonki oraz świeżych listków mięty.

Wygładzona i niepodrażniona skóra? RUMIANEK

Dobroczynny wpływ rumianku jest zasługą żółto-białych kwiatków, które są kopalnią cennych substancji, rzadko występujących w świecie roślin. Mianowicie są to liczne olejki eteryczne (chamazeluna) nadające specyficzny aromat i wykazujące działanie antyalergiczne. Dzięki tej roślinie skutecznie można zredukować występujące na ciele alergie i różne podrażnienia. Z racji tego, że rumianek zawiera przeciwutleniacze, łagodzi i działa przeciwzapalne. Stąd można stosować go zarówno wewnętrznie, jako odżywczy napój, jak i zewnętrznie, miejscowo przykładając do skóry.

Źródło:
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,406693,naukowcy-zielona-herbata-zrodlem-zwiazkow-biologicznie-aktywnych.html
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409723,cebula-i-zielona-herbata-zapobiegaja-przewleklemu-stanowi-zapalnemu.html
http://www.lekinatury.pl/pl/ziola/rumianek.html

Tagi