Mniszek lekarski

Mniszek lekarski - Taraxacum officinale, zwany też mniszkiem pospolitym lub mleczem, nieodłącznie związany jest z polskim krajobrazem, rośnie dziko w całej Europie, Azji i obu Amerykach. Spotykany na łąkach, przy drogach, w ogrodach, gdzie najczęściej jest traktowany jako uciążliwy chwast. Jest wykorzystywany jako roślina jadalna, pastewna, miododajna i lecznicza. Surowcem leczniczym jest cała roślina (kwiaty, korzeń i liście).

Korzeń zawiera duże ilości inuliny (węglowodany), garbniki, fitosterole, kumaryny, trójterpeny i karotoneidy, a także sole mineralne, w szczególności potas. Jest źródłem witamin A, C, D i z grupy B, pektyny i choliny.
Liście mniszka bogate są w flawonoidy, fenolokwasy i karotoneidy. Zawierają magnez, krzem, potas, nawet do 4,5% oraz witaminy C i B.
Kwiaty zawierają flawonoidy, trójterpeny i karotenoidy, czyli podobny skład substancji czynnych do liści, jednak zawierają większą ilość olejku eterycznego. Stwierdzono w nich również obecność fitoestrogenu.

Właściwości:

  • Antyoksydacyjne, kojące, oczyszczające;
  • Przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze;
  • Regeneracyjne, łagodzące, odżywcze;
  • Rozjaśniające, odświeżające.

Mniszek lekarski łagodzi stany zapalne skóry, podrażnienia, sprawia, że rany goją się szybciej - ma działanie regeneracyjne, pomaga usunąć kurzajki, brodawki i infekcje grzybicze. Zalecany jest również w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej. Efektywnie poprawia stan skóry i niweluje problemy skórne, takie jak: trądzik, wysypki, wypryski, łuszczyca, świąd skóry, liszaje.
Wyrównuje koloryt skóry, (rozjaśnia piegi i przebarwienia, niweluje plamy starcze). Zmniejsza blizny, rozszerza pory i ułatwia wydzielanie toksyn. Wykazuje działanie antyoksydacyjne - opóźnia procesy starzenia, redukuje zmarszczki, napina, ujędrnia, zmiękcza i odżywia skórę.
Ponadto ziele mniszka poprawia cyrkulację w tkankach oraz działa oczyszczająco, dlatego też za jego przyczyną cera staje się gładka i zyskuje zdrowy koloryt. Często staje się składnikiem płynów do higieny intymnej, nadając im właściwości łagodzące i kojące. Za jego przyczyną włosy stają się mocne, zdrowe i lśniące. Leczy łupież, eliminuje problem przetłuszczania się włosów, a także pobudza ich wzrost.

Skontaktuj się z nami
Rozumiem akceptuję

Administratorem Państwa danych osobowych zbieranych za pośrednictwem strony www.bionly.pl jest NoveltyUNIT, miejsce wykonywania działalności oraz adres do doręczeń: ul. Mieczykowa 30, 35-604 Rzeszów, NIP: 8133052276, REGON: 180393391, adres poczty elektronicznej (e-mail): info@bionly.pl. Państwa dane osobowe będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a) rozporządzenia ogólnego w sprawie ochrony danych osobowych (RODO). Dane mogą być przetwarzane w celu przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną w celu marketingu bezpośredniego – odpowiednio w związku z art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub art. 172 ust. 1 Ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku – Prawo Telekomunikacyjne, w tym kierowanych w wyniku profilowania, o ile użytkownik wyraził stosowną zgodę. Dane mogą być udostępnione wyłącznie podmiotom, które obsługują Administratora lub jego podwykonawcom. Dane będą przetwarzane przez czas ważności zgody lub do czasu ustania celu dla jakiego zostały zebrane. Przysługuje Panu/i prawo żądania dostępu do Pana/i danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo w Polityce Prywatności.