Kosmetyki z lasu

W lesie znaleźć można wiele roślin, których nie podejrzewalibyśmy o zastosowanie w kosmetyce. Warto sięgnąć głębiej do źródła i poczytać na temat korzyści płynących z krzewów, drzew i innych roślin leśnych dla zdrowia i urody.

DĄB - 
WALCZĄCY Z BAKTERIAMI 

Do przygotowania kosmetyków wykorzystuje się korę dębu, która pozyskiwana jest z występujących w całej Polsce dębów szypułkowych. Pobiera się ją z pni i młodych gałęzi. Te drzewa liściaste rosną w klimacie umiarkowanym, pochodzą z rodziny bukowatych. Znaleźć można je w lasach mieszanych, często sadzone są również w parkach miejskich. Kora dębu wykazuje szereg właściwości zdrowotnych: ściągające, antygrzybiczne, antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwzapalne. Swoje dobroczynne działanie zawdzięcza znajdującym się w niej garbnikom (taninom), flawonoidom, związkom polifenolowym, solom mineralnym a także żywicom. Właściwości dębu pomocne są zwłaszcza w przypadku pojawienia się stanów zapalnych skóry i błon śluzowych (mikrouszkodzenia, podrażnienia, wypryski, pokrzywki, łojotok), dlatego też warto przemywać taką skórę preparatami z korą dębu. Wodne wyciągu stosować można w przypadku nadpotliwości stóp i dłoni. Na płukance z korą skorzystają również włosy pozbawione blasku i koloru. Takie włosy odzyskają witalność, przyciemni się siwizna i włosy zabarwią się na ciemny brąz. Działanie przeciwgrzybiczne i ściągające sprawdzi się w przypadku leczenia skóry głowy z łupieżu i nadmiernego przetłuszczania się. Z racji właściwości antybakteryjnych i przeciwzapalnych korę dębu dodaję się do kosmetyków przeznaczonych do cery tłustej i trądzikowej, a także płynów do higieny intymnej. Oto kilka przepisów do przygotwoania w domu:

  • płukanka do włosów: łyżkę kory dębu należy zalać szklanką zimnej wody i doprowadzić do wrzenia, na małym ogniu gotować 15 min; po 20 min gdy napar ostygnie trzeba przecedzić, dolać szklankę ciepłej wody z 2 łyżkami octu jabłkowego i przepłukać umyte już włosy, stosować 2 x w tygodniu.
    EFEKT: wzmocnione, błyszczące, nieprzetłuszczające się włosy (UWAGA: płukanka przyciemnia kolor włosów).
  • odwar do stosowania miejscowego na skórę: jedną łyżkę kory dęby należy zalać szklanką zimnej wody i gotować 5 min, odstawić na 15 min do ostygnięcia, przecedzić i przemywać skórę.
    EFEKT: regeneracja i złagodzenie podrażnień skóry (UWAGA: nie stosować przy rozległych uszkodzeniach skóry, owrzodzenia błon, sączących się wypryskach).

Wewnętrzne zastosowanie wyciągu z kory dębu może być pomocne przy wystąpieniu różnych dolegliwości żołądkowych, a w szczególności nieżytów żołądka, jelit, biegunek. Składniki kory dębu znormalizują podrażnione wewnątrz błony śluzowe.
NIE STOSOWAĆ: przy wysokim ciśnieniu, chorobach przebiegających z gorączką, niewydolności serca, rozległych oparzeniach. 

 

Źródło:

https://www.swiatleku.pl/article/lesne-kosmetyki-dobrodziejstwa-pochodzace-z-drzew
https://www.styl.pl/piekno/news-domowe-sposoby-kora-debu,nId,2286302
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/kora-debu-wlasciwosci_45711.html

Skontaktuj się z nami
Rozumiem akceptuję

Administratorem Państwa danych osobowych zbieranych za pośrednictwem strony www.bionly.pl jest NoveltyUNIT, miejsce wykonywania działalności oraz adres do doręczeń: ul. Mieczykowa 30, 35-604 Rzeszów, NIP: 8133052276, REGON: 180393391, adres poczty elektronicznej (e-mail): info@bionly.pl. Państwa dane osobowe będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a) rozporządzenia ogólnego w sprawie ochrony danych osobowych (RODO). Dane mogą być przetwarzane w celu przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną w celu marketingu bezpośredniego – odpowiednio w związku z art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub art. 172 ust. 1 Ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku – Prawo Telekomunikacyjne, w tym kierowanych w wyniku profilowania, o ile użytkownik wyraził stosowną zgodę. Dane mogą być udostępnione wyłącznie podmiotom, które obsługują Administratora lub jego podwykonawcom. Dane będą przetwarzane przez czas ważności zgody lub do czasu ustania celu dla jakiego zostały zebrane. Przysługuje Panu/i prawo żądania dostępu do Pana/i danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo w Polityce Prywatności.