Jarząb pospolity

Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia L.) to rosnące w lasach, ogrodach, parkach i przy ulicach drzewo ozdobne, kwitnące w maju, lecz najpiękniej prezentujące się na jesieni. Jagody jarzębiny są okrągłe, mięsiste, szkarłatnoczerwonej barwy i gorzkie w smaku. Owoce te zawierają karetonoidy, antocyjany, kwasy organiczne, dużo witaminy C (więcej niż cytryna), witaminy: E, K, P i PP, minerały, pektyny oraz garbniki. Nie nadają się jednak do spożywania na surowo, gdyż mogą wywołać nudności i zatrucia, należy poddać je obróbce termicznej.

Jarzębinę można stosować w profilaktyce nadciśnienia. Posiada również właściwości moczopędne, regulujące pracę jelit, przeciwzapalne na błony śluzowe, łagodzące podrażnienia wątroby, pomocne przy zaburzeniach w układzie pokarmowym (zaparcia, skłonności do wzdęć). Owoce są także składnikami produktów, których zadaniem jest wzmocnienie i wzbogacenie witaminami, zapobieganie przeciwko przeziębieniom i grypie.

Olej uzyskiwany z nasion owoców jarzębiny zawiera β-karoten, ma właściwości przeciwzapalne, ściągające, przeciwłupieżowe, zmiękczające skórę oraz wzmacniające włosy i paznokcie. Polecany szczególnie w pielęgnacji cery suchej, z objawami zmęczenia i drobnymi przebarwieniami. Działa także wzmacniająco na naczynia krwionośne.
W kosmetyce wykorzystywane są oczyszczające, ściągające i antybakteryjne właściwości jarzębiny. Napary przygotowane z jej jagód doskonale nadają się do przemywania skóry tłustej. Z kolei maseczkę nakładać można na skórę zwiotczałą, zmęczoną, bez blasku i z rozszerzonymi porami. Przyrządzoną papkę z owoców jarzębiny stosuje się na różne brodawki, wypryski i trądzik.

  • maseczka do twarzy: rozgnieść owoce i dodać mleka, oleju z pestek winogron, oleju migdałowego, i kilka kropel witaminy E i tak przygotowana papkę nałożyć na twarz
    EFEKT: poprawiony stan skóry zmęczonej, suchej, bez blasku
  • napar na problemy z pęcherzem: rozdrobnić 1 łyżkę owoców i zalać 1 szklanką letniej wody, doprowadzić do wrzenia i podgrzewać 5 min, odstawić do ostygnięcia na ok. 15 min, przecedzić; zaleca się pić 2-3 razy dziennie po pół szklanki.
    EFEKT: działanie moczopędne i przeciwbiegunkowe
  • napar z kwiatów jarzębiny: rozdrobnić 1 łyżkę kwiatów, zalać 1 szklanką wrzącej wody, po upłynięciu ok. 20-30 min i ostygnięciu przecedzić i pić po pół szklanki naparu 2-4 razy dziennie, w przypadku choroby dodać sok malinowy i miód.
    EFEKT: przeciwdziałanie przeziębieniom, grypie, nieżytach układu oddechowego.
Skontaktuj się z nami
Rozumiem akceptuję

Administratorem Państwa danych osobowych zbieranych za pośrednictwem strony www.bionly.pl jest NoveltyUNIT, miejsce wykonywania działalności oraz adres do doręczeń: ul. Mieczykowa 30, 35-604 Rzeszów, NIP: 8133052276, REGON: 180393391, adres poczty elektronicznej (e-mail): info@bionly.pl. Państwa dane osobowe będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a) rozporządzenia ogólnego w sprawie ochrony danych osobowych (RODO). Dane mogą być przetwarzane w celu przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną w celu marketingu bezpośredniego – odpowiednio w związku z art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub art. 172 ust. 1 Ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku – Prawo Telekomunikacyjne, w tym kierowanych w wyniku profilowania, o ile użytkownik wyraził stosowną zgodę. Dane mogą być udostępnione wyłącznie podmiotom, które obsługują Administratora lub jego podwykonawcom. Dane będą przetwarzane przez czas ważności zgody lub do czasu ustania celu dla jakiego zostały zebrane. Przysługuje Panu/i prawo żądania dostępu do Pana/i danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo w Polityce Prywatności.