Najbliższe plany na rozwój marki BIOnly w "Chemia i Biznes" 2022-05-31

Aktualności 31 maj 2022

Najbliższe plany na rozwój marki BIOnly w "Chemia i Biznes"

2022-05-31

Aktualne trendy i zapotrzebowanie rynkowe wskazują na znaczący wzrost zainteresowania wysokiej jakości naturalnymi kosmetykami, preparatami
i wyrobami biomedycznymi zarówno w kraju, jak i zagranicą (ich powszechnie wskazywane zalety to skuteczność działania, przyjazność dla środowiska
i bezpieczeństwo stosowania). Najczęściej, kosmetyki naturalne i organiczne oraz wyroby biomedyczne są wybierane przez osoby świadome, nastawione proekologicznie, preferujące zdrowy i zrównoważony styl życia, cieszące się zdrowiem, ale także przez osoby o różnych problemach i dolegliwościach zdrowotnych np. o wrażliwej skórze, w chorobach autoimmunologicznych, w terapiach antynowotworowych, czy jako produkty dla kobiet w ciąży i dzieci.

W szeroko dystrybuowanych produktach pielęgnacyjnych do twarzy i ciała, zaraz po filtrach SPF (głównie bazujących na mineralnych związkach cynku lub tytanu) - konsumenci najczęściej poszukują aktywnych związków antyoksydacyjnych. Wśród najbardziej popularnych antyoksydantów aktualnie stosowanych w kosmetyce należą m.in. witamina C, witamina E, resweratrol, bakuchiol, retinol, niacynamid (wit. B3), czy koenzym Q10. Ich główną funkcją jest ochrona skóry przed stresem oksydacyjnym, czyli stanem, w którym dochodzi do zaburzenia równowagi między wytwarzaniem, a zwalczaniem wolnych rodników. Cera jest szczególnie podatna na oddziaływanie wolnych rodników tlenowych, bardzo ważnych w procesach metabolicznych - jednakże uszkadzających białka, w tym włókna kolagenowe i elastynowe, a także lipidy. Ich nadmiar wpływa na obumieranie komórek skóry oraz naskórka, a co za tym idzie starzenia się skóry. Ze względu na działanie neutralizujące wpływają korzystnie na skórę: działają przeciwzapalnie i przeciwzmarszczkowo, chronią przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, przyczyniają się do redukcji przebarwień oraz pobudzają produkcję kolagenu, odpowiedzialnego za jędrność skóry - a tym samym opóźniają procesy starzenia.

Z kolei w kosmetyce kolorowej oraz profesjonalnej dużą popularnością cieszą się preparaty bazujące na składnikach mineralnych. Surowce mineralne pojawiają się w kosmetykach w postaci kwasów, zasad lub soli, czyli w formach i układach naturalnych. W produktach do makijażu powszechnie wykorzystywane są mika, cynk, czy dwutlenek tytanu, zmieszane z odpowiednimi pigmentami, a w pielęgnacji i kosmetyce zabiegowej związki złota, krzemu, magnezu, miedzi, selenu, czy siarki. Ich wykorzystywanie jest ściśle związane z faktem, iż wywierają one korzystny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, czy samopoczucie, ale także sprzyjają urodzie. Niektóre mikro- i makroelementy zawarte w odpowiednio opracowanej formule kosmetyku mają zdolność przenikania przez zewnętrzną, hydrofobową warstwę skóry do położonej poniżej skóry właściwej, bogatej w naczynia krwionośne i zdolnej do transportowania pobranych substancji po całym organizmie. Stosowane w kosmetykach nieorganiczne związki mineralne m.in. wpływają korzystnie na metabolizm kolagenu, wzrost włosów, paznokci i regenerację tkanek, posiadają własności antyoksydacyjne, przeciwzapalne, czy też chronią skórę przed promieniowaniem UV. W konsekwencji synergicznie wspomagają działanie organicznych związków naturalnych zawartych w preparatach kosmetycznych, wpływając korzystnie m.in. na zdrowy wygląd i koloryt skóry, jej elastyczność i sprężystość, czy zdolność do regeneracji.

W kontekście obserwowalnych trendów w zakresie stosowania w naturalnych kosmetykach pielęgnacyjnych szerokiego wachlarza różnych związków antyoksydacyjnych oraz związków mineralnych firma NoveltyUNIT zrealizowała projekt badawczo-rozwojowy, finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackie na lata 2014-2020, Działanie 1.2. Badania przemysłowe, prace rozwojowe oraz ich wdrożenia, mający na celu opracowanie formulacji dermokosmetyków pielęgnacyjnych, wykorzystujących w swym składzie pozyskiwane naturalnie związki taksyfoliny (dihydrokwercytyna) oraz mineralne związki magnezu i potasu.

Pełen artykuł dostępny jest na stronie Chemia i Biznes: NoveltyUNIT aktywnie działa w sektorze kosmetycznym

Zapraszamy do lektury!

Tagi