Piszą o nas w Forbes: "Po stronie biznesu i natury"

Aktualności 10 maj 2021

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, który ukazał się na łamach Forbes  w dn. 10.05.2021 r.

Po stronie biznesu i natury

Data publikacji: 10.05.2021, Materiał powstał we współpracy z partnerem: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Nowoczesna gospodarka, ambitni i kreatywni ludzie, dobry klimat dla prowadzenia biznesu. Podkarpackie to region, w którym warto inwestować.
Kiedy 12 lat temu właściciele firmy BIOnly rozpoczęli swoją działalność, było oczywiste, że pomysł na kosmetyki organiczne może zostać zrealizowany tylko na Podkarpaciu.

– Tutaj urodziłam się, studiowałam i wychowuję dzieci. Mam tu wszystko czego potrzebuję do dobrego życia. Kiedy zapragnę podróży mam do dyspozycji port lotniczy Rzeszów-Jasionka, zaś dzięki autostradzie bez problemu dojeżdżam do moich partnerów biznesowych w Krakowie – mówi Sylwia Draus-Ciepluch, współwłaścicielka firmy kosmetycznej BIOnly, którą prowadzi razem z mężem w Rzeszowie. - Są tu ekologicznie tereny, na których znaleźć można takie skarby jak dziko rosnące zioła. To najcenniejszy składnik naszych kosmetyków.

Właśnie spełniło się jej marzenie: kosmetyki z logo podkarpackiej firmy wprowadzono do sprzedaży na rynek Wielkiej Brytanii.

– Nie byłoby sukcesu, gdyby nie kilka czynników, które doskonale się ze sobą zgrały i które nazywam atutami Podkarpacia – mówi współwłaścicielka firmy. - Po pierwsze, dostęp do czystych upraw regionu, po drugie świetni specjaliści, wykształceni na prężnie działających podkarpackich uczelniach - biotechnolodzy, kosmetolodzy, znawcy ziół, eksperci od automatyzacji czy elektroniki oraz naukowcy otwarci na współpracę z biznesem. Po trzecie - wsparcie dla przedsiębiorców, którzy mogą ubiegać się o fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego – wylicza Sylwia Draus-Ciepluch.

Na Podkarpaciu przedsiębiorcy mogą liczyć na lepsze warunki programów dofinansowanych z budżetu Unii Europejskiej w porównaniu z innymi częściami kraju. Poza tym są tu niższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej, co sprzyja rozwojowi firm.

– Dofinansowanie z RPO było dla nas krokiem milowym. Ponad 500 tys. zł otrzymaliśmy na zakup kompleksowej linii produkcyjnej. Wybudowaliśmy też laboratorium i rozwinęliśmy park maszynowy – podkreśla Sylwia Draus-Ciepluch.

Liczy się wsparcie

Na dotacje mogą liczyć też podkarpaccy przedsiębiorcy inwestujący w turystykę. Urszula i Jakub Wałachowscy działają w branży turystycznej od 11 lat. Zaczynali skromnie, jako przewodnicy po Bieszczadach. Dziś prowadzą Biuro Podróży Dzikie Bieszczady i firmę survivalową, której otwarcie w 2013 roku wsparła dotacja unijna. Dwa lata temu kolejny raz sięgnęli po fundusze z RPO Województwa Podkarpackiego, by poszerzyć ofertę o własną bazę noclegową – Osadę Podróżnika.

W miejscowości Hoczew, zaledwie 10 kilometrów od Jeziora Solińskiego, powstało 10 drewnianych domków o podwyższonym standardzie, z łazienką w każdym pokoju. – Takiej oferty w Bieszczadach brakowało – mówi Urszula Wałachowska. – Przez kilka lat przymierzaliśmy się do tego projektu, ale brakowało funduszy. Dopiero dzięki dotacji udało się przejść od pomysłu do realizacji: otrzymaliśmy 800 tysięcy złotych w ramach działania „Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka”.

Na dobry klimat do prowadzenia biznesu na Podkarpaciu wskazuje również Anna Lubaś, założycielka sieci żłobków i przedszkoli Maluszkowo. Pierwszy żłobek w Rzeszowie powstał z potrzeby zapewnienia własnemu dziecku najlepszej opieki. Potem uruchomione zostały kolejne. Dziś na Podkarpaciu działa już 13 żłobków, m.in na kampusie Politechniki Rzeszowskiej.

– Nie stworzyłabym tej sieci, gdybym miała do dyspozycji tylko swoje możliwości. Pomogło mi dofinansowanie z RPO Województwa Podkarpackiego. Otrzymałam je na większość moich projektów – mówi Anna Lubaś. – Prowadzenie firmy na Podkarpaciu ma wiele zalet. Plusem jest nieocenione wsparcie dla biznesu. Konsekwentnie realizowana od lat polityka podkarpackich samorządów skierowana jest na wspieranie przedsiębiorców.

Smart slow life

Przedsiębiorcy z Podkarpacia systematycznie trafiają na listę 100 najbogatszych Polaków magazynu Forbes. Prężnie rozwija się tu zwłaszcza przemysł lotniczy. Działa też ponad 100 przedsiębiorstw z branży motoryzacyjnej, a także powstają zaawansowane technologie teleinformatyczne.

– Kiedyś obrażałam się na tych, którzy mówili o nas: Polska C. Ale teraz już wiem, że nie mamy się czego wstydzić – mówi Sylwia Draus-Ciepluch. – Czasem swoim zapracowanym znajomym mówię tak: jeżeli chcesz żyć w wolniejszym tempie, w bezpiecznym otoczeniu, ale przy zachowaniu wszelkich dogodności wielkomiejskiego życia, przenoś się do nas. Podkarpackie zapewnia wolniejsze tempo życia, nie ograniczając przy tym możliwości rozwoju. Tu też można tworzyć ambitne i kreatywne projekty biznesowe i mieć do dyspozycji innowacyjną infrastrukturę. Podkarpacie to umożliwia. Bez jakichkolwiek barier. Mogłabym powiedzieć: Smart slow life to właśnie Podkarpackie!

https://www.forbes.pl/biznes/po-stronie-biznesu-i-natury/k96zygb?fbclid=IwAR2gYy-FfGZ3l1qE9VfmUYm74WoFwGigem_PQ7hLx_SVnmAy8eyioM1Kzqo

Tagi