Czarnuszka siewna

Olej z czarnuszki (łac. Nigella sativa) – olej otrzymywany z tłoczenia nasion czarnuszki siewnej. Lekko gorzkawy w smaku, o intensywnym, korzennym zapachu, w kolorze miodowym do ciemnobrązowego. Posiada wyjątkowe właściwości zdrowotne, które docenili już władcy starożytnego Egiptu, dlatego został nazwany "złotem faraonów". Starożytni uważali, że czarnuszka i jej drogocenny olej „leczy wszystko z wyjątkiem śmierci”. Wykorzystuje go m.in. medycyna muzułmańska, grecka, rzymska i Ajurweda.

W około 85% składa się z NNKT, na które składają się: kwas linolowy (omega-6) - około 60%, kwas oleinowy (omega-9) - około 25% i kwas alfa-linolenowy (omega-3) - około 1%. Zawiera fosfolipidy, fitosterole i cenne flawonoidy i saponiny. Bogaty w rzadkie w świecie roślin alkaloidy (nigellinę, nigellaminę, nigellidynę, nigellicynę), olejek eteryczny zawierający m.in. tymochinon, limonen, karwakrol, karwon i in. Witaminy: A, E, F, B1, B3, B6, biotynę, związki mineralne m.in. cynku, selenu, magnezu, wapnia, żelaza, sodu i potasu.

Właściwości:

  • Przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, antyoksydacyjne;
  • Przeciwhistaminowe, antynowotworowe, przeciwbólowe;
  • Ochronne, łagodzące, wygłądzające;
  • Ujędrniające, odżywcze, nawilżające;
  • Regenerujące, kojące, komedolityczne.

Olej z czarnuszki to preparat o efektywnym działaniu pielęgnacyjnym. Wspomaga równowagę, działa na skórę stymulująco, ochronnie. Pełni funkcję przeciwutleniacza, który stabilizuje i chroni nienasycone kwasy tłuszczowe i fosfolipidy wchodzące w skład błon komórkowych przed działaniem wolnych rodników (działanie przeciwzmarszczkowe). Stosowany zewnętrzne chroni skórę przed poparzeniem słonecznym i łagodzi powstałe już poparzenia. Ponadto przyśpiesza gojenie się ran (skaleczenia, zmiany ropne, owrzodzeni, itp.), stosowany w problemach skórnych, takich jak trądzik, wypryski, zaskórniki, łuszczyca, egzema, atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, grzybica skóry oraz brodawki. Po jego aplikacji skóra staje się mniej podrażniona, bardziej gładka, jędrna, nabiera ładnego kolorytu. Doskonale nawilża i regeneruje, sprawiając, że cera odzyskuje młody, naturalny wygląd. Olej dogłębnie nawilża i odżywia skórę, nie tylko twarzy. Stosowany na blizny zmniejsza ich widoczność, stymuluje odnowę naskórka i zdecydowanie ujędrnia skórę (redukuje cellulit). Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwhistaminowe, jednak co najważniejsze, dzięki niemu olej z czarnuszki, podobnie jak same nasiona, wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Doskonale sprawdza się przy problemach z włosami. Przeciwdziała łysieniu, hamuje wypadanie włosów, pobudza porost włosów, pozwala pozbyć się łupieżu i spowodowanego stanem zapalnym swędzenia. Zawarty olejek eteryczny (tymochinion) sprawia, że używany jest (jako główny składnik) w aromaterapii przy przeziębieniach, kaszlu i zapaleniu oskrzeli.

Skontaktuj się z nami
Rozumiem akceptuję

Administratorem Państwa danych osobowych zbieranych za pośrednictwem strony www.bionly.pl jest NoveltyUNIT, miejsce wykonywania działalności oraz adres do doręczeń: ul. Mieczykowa 30, 35-604 Rzeszów, NIP: 8133052276, REGON: 180393391, adres poczty elektronicznej (e-mail): info@bionly.pl. Państwa dane osobowe będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a) rozporządzenia ogólnego w sprawie ochrony danych osobowych (RODO). Dane mogą być przetwarzane w celu przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną w celu marketingu bezpośredniego – odpowiednio w związku z art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub art. 172 ust. 1 Ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku – Prawo Telekomunikacyjne, w tym kierowanych w wyniku profilowania, o ile użytkownik wyraził stosowną zgodę. Dane mogą być udostępnione wyłącznie podmiotom, które obsługują Administratora lub jego podwykonawcom. Dane będą przetwarzane przez czas ważności zgody lub do czasu ustania celu dla jakiego zostały zebrane. Przysługuje Panu/i prawo żądania dostępu do Pana/i danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo w Polityce Prywatności.