Mak polny

Olej makowy (łac. Papaver Rhoeas Seed Oil) otrzymywany jest z nasion maku pochodzących z rodziny makowatych. Olej ten należy do olejów schnących. Czas wysychania wynosi 6,5-8 dni. Nasiona zawierają 35-50% tłuszczu, 23% śluzów, 13% białka, 6% celulozy, 5-6% popiołu (bogaty w fosforan wapnia). Do celów technicznych (wyrób mydeł, żelów) wygniatany jest na gorąco i odznacza się przez to czerwonawą barwą. Olej z maku nadaje się doskonale do wyrobu naturalnych kosmetyków i leków z baza roślinną. Nasiona maku są drobno mielone, ucierane z wodą i tworzą emulsję, do której można dodawać substancje lecznicze i wyciągi ziołowe.

Pochodzenie maku polnego (Papaver rhoeas) nie jest ostatecznie ustalone. Uważa się, że narodził się na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Niektóre źródła wskazują jednak na Iran jako kraj jego pochodzenia. W perskiej medycynie ludowej zajmował ważne miejsce wiele wieków temu. Również Egipt rości sobie prawo do uważania go za kolebkę rozwoju tego gatunku. Teraz mak polny jest rozpowszechniony w rejonach o klimacie umiarkowanym. Wiele krajów, w tym Polska, szczyci się wielowiekową tradycją stosowania maku polnego w lecznictwie tradycyjnym. Mak polny ma jaskrawoczerwone lub pomarańczowe płatki i średniej wielkości kwiaty. To odróżnia go od maku lekarskiego (Papaver somniferum L.), który jest różowy, biały lub purpurowy i znacznie większy. 

CO ZAWIERA?

Olej z maku zawiera w głównej mierze kwasy nienasycone z grupy n-6 czyli omega 6. Jest źródłem kwasu linolowego - 62-65%, kwasu oleinowego - 25-30%, kwasu palmitynowego - 3-5%, kwasu stearynowego - 2-3%, kwasu linolenowego - 0,5-0,7%. Ponadto, odznacza się wysoką zawartością tokoferoli. Występują w nim też witamina D i fitosterole.

WŁAŚCIWOŚCI

  • łagodzące,
  • przeciwzapalne,
  • wzmacniające,
  • ochronne,
  • regeneracyjne,
  • nawilżające,
  • natłuszczające,
  • uelastyczniające,
  • ujędrniające.

DZIAŁANIE
Kwas linolowy, linolenowy i oleinowy służą poprawie zdrowia włosów, paznokci, skóry. Uśmierzają objawy trądziku i łuszczycy. Przy skórze tłustej olej makowy hamuje wydzielanie sebum, poprawia jego skład a także działa prewencyjnie na zaskórniki i rogowacenie skóry. Dzięki właściwościom łagodzącym i regeneracyjnym olej makowy przyspiesza gojenie się ran, uszkodzeń na skórze. Jest bardzo łagodny dla skóry, w związku z tym stosowany w kremach, olejkach i produktach dla niemowląt. Oprócz tego, wykazuje działanie nawilżające i natłuszczające, przeciwdziałając wysuszaniu i utracie wilgoci przez skórę. W wyniku tego skóra staje się bardziej miękka, wygładzona i elastyczna. Tak chroniona skóra z powodzeniem może być poddana masażom z użyciem oleju makowego, dzięki czemu kondycja skóry jest podtrzymywana. Olej z maku w kąpieli olejowej na włosy (jako środek zmiękczający) zapewnia regenerację i odżywienie po licznych zabiegach fryzjerskich, niszczących i osłabiających strukturę włosa. Włosy są błyszczące i jedwabiste w dotyku.

Płatki maku polnego również pełnią rolę surowca kosmetycznego. Łagodne przeciwzapalne właściwości wyciągów z maku polnego są wykorzystywane w kremach, okładach, lotionach do pielęgnacji skóry wrażliwej, delikatnej i skłonnej do podrażnień, w tym skóry alergicznej. Jego właściwości zmiękczające i łagodzące przynoszą ulgę skórze podrażnionej dzięki zawartości cennych śluzów. Napary lub odwary z płatków mogą też służyć do płukania jamy ustnej, gardła, powiek oraz spojówek w przypadkach wystąpienia stanów zapalnych.

Źródło:
http://rozanski.li/1309/olej-makowy-oleum-papaveris/
https://zielonyklub.pl/olej-makowy.html
dr Jadwiga Jurkjan,"Polny Mak", Apteka Jagiellońska.

NASZE PRODUKTY ZAWIERAJĄCE "Mak polny"
Mleczko do rąk i ciała z olejem makowym
BIOnly nature 300 ml
36,00 zł
Krem do rąk z olejem makowym
BIOnly nature 100 ml
20,00 zł
Zestaw makowy BIOnly roots
BIOnly roots
155,00 zł
Olejek do brody z olejem makowym
BIOnly roots
75,00 zł
Szampon do brody z olejem makowym
BIOnly roots
35,00 zł
Szampon do włosów z olejem makowym
BIOnly roots
45,00 zł
Odżywczy szampon z olejem makowym
Szampon BIOnly organic 400 ml
48,00 zł
Odżywczy żel pod prysznic z olejem makowym
Żel pod prysznic BIOnly organic 400 ml
48,00 zł
Skontaktuj się z nami
Rozumiem akceptuję

Administratorem Państwa danych osobowych zbieranych za pośrednictwem strony www.bionly.pl jest NoveltyUNIT, miejsce wykonywania działalności oraz adres do doręczeń: ul. Mieczykowa 30, 35-604 Rzeszów, NIP: 8133052276, REGON: 180393391, adres poczty elektronicznej (e-mail): info@bionly.pl. Państwa dane osobowe będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a) rozporządzenia ogólnego w sprawie ochrony danych osobowych (RODO). Dane mogą być przetwarzane w celu przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną w celu marketingu bezpośredniego – odpowiednio w związku z art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub art. 172 ust. 1 Ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku – Prawo Telekomunikacyjne, w tym kierowanych w wyniku profilowania, o ile użytkownik wyraził stosowną zgodę. Dane mogą być udostępnione wyłącznie podmiotom, które obsługują Administratora lub jego podwykonawcom. Dane będą przetwarzane przez czas ważności zgody lub do czasu ustania celu dla jakiego zostały zebrane. Przysługuje Panu/i prawo żądania dostępu do Pana/i danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo w Polityce Prywatności.