Łopian większy

Łopian większy ( Arctium lappa L.) to roślina należąca do rodziny astrowatych, występuje w Europie (niezwykle powszechnie w Polsce), w Azji (Syberia, Japonia, Chiny, Himalaje, Kaukaz). Rośnie najczęściej na przydrożach, w zaroślach i na brzegach lasów. Jest dużą rośliną potrafiącą sięgnąć nawet 2 m. Charakterystyczny wygląd zawdzięcza liściom kształtu sercowato-jajowatego oraz kwiatami zebranymi w koszyczki, które z łatwością przyczepiają się do ubrań i sierści zwierząt. W lecznictwie wykorzystuje się jeszcze niezakwitnięte, jednoroczne korzenie łopianu. Korzeń odznacza się nieprzyjemnym zapachem i ma delikatnie słodki smak.

CO ZAWIERA?

Łopian posiada cenne właściwości dzięki zawartości związków poliacetylenowych, witaminom (A, C, E), seskwiterpenom, inulinie, flawonoidom, garbnikom i substancjom śluzowym, żywicowym, proteinowym.

WŁAŚCIWOŚCI

 • przeciwbakteryjne,
 • przeciwgrzybiczne,
 • przeciwzapalne,
 • antyoksydacyjne,
 • ściągające, 
 • odżywiające,
 • nawilżające,
 • wzmacniające,
 • łagodzące,
 • rozkurczowe,
 • moczopędne.

DZIAŁANIE

Szerokie pole właściwości łopianu jest wykorzystywane na wiele sposobów w kosmetyce. W przypadku występowania owrzodzeń, czyraków, łuszczycy i egzemy bardzo dobrze łagodzi te dolegliwości. Zmniejsza odczuwalny na skórze świąd i jednocześnie przyspiesza gojenie się powstałych ran. Odkaża i działa przeciwgrzybicznie. Skutecznie radzi sobie w walce z trądzikiem, dlatego zalecany jest do skóry problematycznej, tłustej i skłonnej do wyprysków. Taka skóra skorzysta również dzięki temu, że łopian zapobiega nadmiernemu powstawaniu sebum i wykazuje bakteriobójcze działanie, zmniejszające ryzyko wystąpienia kolejnych wykwitów skórnych.
Łopian świetnie sprawdza się także w pielęgnacji włosów. Po pierwsze, przynosi im ogólną poprawę kondycji, wzmacnia je. Po drugie odżywia cebulki włosowe, dzięki czemu hamuje wypadanie włosów. Zaleca się jego stosowanie w przypadku włosów łamliwych i bez blasku. Do tego celu używa się oleju łopianowego. Ze względu na działanie bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne łopianu, praca gruczołów łojowych zostaje uregulowana, włosy przetłuszczają się w mniejszym stopniu. Łopian nadaję się do leczenia łupieżu, spowalnia jego rozwój.

Źródło:
http://bonavita.pl/lopian-wlasciwosci-olejek-lopianowy-lopian-na-wlosy
http://www.lekinatury.pl/pl/ziola/lopian.html

NASZE PRODUKTY ZAWIERAJĄCE "Łopian większy"
Żel pod prysznic 2w1 z węglem aktywnym
Żel pod prysznic 2w1 dla mężczyzn 400 ml
38,00 zł
Żel pod prysznic z olejem konopnym
Żel pod prysznic dla mężczyzn 300 ml
29,00 zł
Skontaktuj się z nami
Rozumiem akceptuję

Administratorem Państwa danych osobowych zbieranych za pośrednictwem strony www.bionly.pl jest NoveltyUNIT, miejsce wykonywania działalności oraz adres do doręczeń: ul. Mieczykowa 30, 35-604 Rzeszów, NIP: 8133052276, REGON: 180393391, adres poczty elektronicznej (e-mail): info@bionly.pl. Państwa dane osobowe będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a) rozporządzenia ogólnego w sprawie ochrony danych osobowych (RODO). Dane mogą być przetwarzane w celu przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną w celu marketingu bezpośredniego – odpowiednio w związku z art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub art. 172 ust. 1 Ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku – Prawo Telekomunikacyjne, w tym kierowanych w wyniku profilowania, o ile użytkownik wyraził stosowną zgodę. Dane mogą być udostępnione wyłącznie podmiotom, które obsługują Administratora lub jego podwykonawcom. Dane będą przetwarzane przez czas ważności zgody lub do czasu ustania celu dla jakiego zostały zebrane. Przysługuje Panu/i prawo żądania dostępu do Pana/i danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo w Polityce Prywatności.