Skrzyp polny

Skrzyp polny (Equisetum arvense L.) – roślina pochodząca z rodziny skrzypowatych. Występuje zarówno na nizinach jak i w górach, na polach, rośnie w rowach i przydrożach, w szczególności na glebach wilgotnych. Często nazywana chwastem, roślina ta znalazła zastosowanie w medycynie i kosmetyce naturalnej. W Polsce rośnie dziko, zbiera się ją od połowy lipca do końca sierpnia. Surowcem wykorzystywanym w kosmetyce są nadziemne pędy rośliny, które suszy się w temperaturze 60°C. Przy pocieraniu skrzypi, wydziela się słaby zapach.

Co zawiera?

Skrzyp w swoich pędach zawiera flawonoidy, kwasy fenolowe, niewielkie ilości saponin. Surowiec ten ma szczególnie dużo rozpuszczalnych w wodzie związków krzemu (do 10%). Duże ilości krzemu znajdują się w skórze, włosach i paznokciach. Pierwiastek ten m.in. odpowiada za utrzymanie wilgotności tkanki łącznej, zapewnia skórze elastyczność, sprężystość i zdrowy wygląd. Przeciwdziała procesom tworzenia się zmarszczek. Związki krzemu korzystnie działają na regenerację tkanek, na tworzenie tkanki łącznej, w tym białek: kolagenu i keratyny. Niedobór krzemu w organizmie odbija się nie tylko na upośledzonej syntezie kolagenu, elastyczności stawów i zdrowiu kości, ale także na stanie włosów i paznokci. Skrzyp ma zastosowanie w pielęgnacji skóry. Naparami ze skrzypu można przemywać twarz, co poprawia elastyczność starzejącej się skóry, a u nastolatków zapobiega trądzikowi. Wyciągi ze skrzypu są dodawane do wielu kosmetyków: toników, szamponów i odżywek do włosów (Węglarz i in. 2009).
Do dobroczynnych składników skrzypu polnego należą flawonoidy, kwasy organiczne (m.in. askorbinowy, akonitowy), garbniki, saponiny, oraz 15-20% substancji mineralnych (mangan, żelazo, fosfor, rozpuszczalne związki krzemu). Ziele skrzypu zawiera 5-8% kwasu krzemowego, któremu zawdzięcza się największy wpływ na wzmocnienie skóry, paznokci i włosów. 

Właściwości

  • ściągające,
  • przeciwbakteryjne,
  • przeciwzapalne,
  • łagodzące,
  • wzmacniające,
  • odżywiające,
  • uelastyczniające,
  • odpornościowe naskórka.

Działanie

Skrzyp jako doskonałe źródło krzemu wspomaga proces syntezy kolagenu. Z racji naturalnego występowania krzemu we włosach, skórze, paznokciach, zębach świetnie wpływa na poprawę ogólnej kondycji tych części ciała. Hamuje procesy starzeniowe skóry, wzmacnia i zdrowo nabłyszcza włosy. Zawarta w skrzypie krzemionka przyspiesza wytwarzanie tkanki łącznej, dzięki czemu złamane kości zrastają się szybciej. Ze względu na swoje właściwości łagodzące i przeciwzapalne sprawdzi się przy leczeniu uszkodzeń. Nadaje się bowiem do przemywania ran, owrzodzeń a także do trudniej gojących się ran na skórze. Z dobrodziejstw skrzypu polnego bez obaw mogą korzystać osoby z cerą naczynkową, gdyż ten wzmocni i uszczelni naczynia krwionośne, zmniejszając ich możliwość popękania.

Źródło:
L. Antkowiak, Rośliny lecznicze, Akademia Rolnicza, Poznań 1998, s. 161-162.
https://www.spirulina.pl/rosliny-swiata/skrzyp-polny-equisetum-arvense/skrzyp-polny-equisetum-arvense-wlasciwosci-i-zastosowanie.html
http://rosliny-lecznicze.pl/skrzyp-polny/

NASZE PRODUKTY ZAWIERAJĄCE "Skrzyp polny"
Zestaw konopny BIOnly roots
BIOnly roots
215,00 zł
Szampon do włosów z olejem konopnym
BIOnly roots
45,00 zł
Szampon z olejem konopnym 300 ml
BIOnly men
33,00 zł
Skontaktuj się z nami
Rozumiem akceptuję

Administratorem Państwa danych osobowych zbieranych za pośrednictwem strony www.bionly.pl jest NoveltyUNIT, miejsce wykonywania działalności oraz adres do doręczeń: ul. Mieczykowa 30, 35-604 Rzeszów, NIP: 8133052276, REGON: 180393391, adres poczty elektronicznej (e-mail): info@bionly.pl. Państwa dane osobowe będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a) rozporządzenia ogólnego w sprawie ochrony danych osobowych (RODO). Dane mogą być przetwarzane w celu przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną w celu marketingu bezpośredniego – odpowiednio w związku z art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub art. 172 ust. 1 Ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku – Prawo Telekomunikacyjne, w tym kierowanych w wyniku profilowania, o ile użytkownik wyraził stosowną zgodę. Dane mogą być udostępnione wyłącznie podmiotom, które obsługują Administratora lub jego podwykonawcom. Dane będą przetwarzane przez czas ważności zgody lub do czasu ustania celu dla jakiego zostały zebrane. Przysługuje Panu/i prawo żądania dostępu do Pana/i danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo w Polityce Prywatności.